Vi som bor i båt

En gruppe hvor man kan diskutere alt fra praktiske råd og tips, til hvorfor man velger å bo i båt hele året, positive, negative sider etc..
  • kamilla

    Hei, som mange andre her drømmer jeg om langtur, og det er nok hovedgrunnen til at jeg flyttet i båten, men har kommet til å trivest veldig bra ombord. Syns blant annet at det er deilig å greie seg uten alt for mange "ting", man trenger faktisk ikke så mye:)
  • Anita

    Hei

    Jeg bor ikke i båt nå, men har et mål om å få prøvd ut den boformen kanskje i løpet av våren som kommer nå. Har meldt meg inn i denne gruppen for å hente tips og råd.  Jeg har en Bostrøm 31 fra 1976 og i denne er det en Wallas 1800 B som ikke funker. Veldig viktig å ha god varme i båten, og det har jeg ikke tilgang på so far :-/..  Har noen lekkasjer og en motor som skriker etter pleie, og får ikke gjort større med problemene før våren kommer.   Er nyskjerrig på hvordan båtboere her har løst ev problematikk vedrørende varme og kondens.

  • kamilla

    Hei Anita

    jeg har ikke varmeapperat i båten, med unntak en ardic som ikke funker.. Men det har faktisk gått helt fint. Når en bor i båt, er de fleste tilkoblet strøm, så her ombord er det en vifteovn, en liten panel ovn og en luftavfukter  som gjør jobben, det vil si behagelig temp og en luftfuktighet på ca 50%. På de mer ekstreme kulde dagene har jeg fyrt opp en liten gass ovn, den varmer fort opp båten. Jeg bor i Bergen, så det er ikke så ofte mer enn -5 ute. Båten er 40fot, men kan sammenlignes med en 36 fot moderne størrelse. 

    Men jeg har tenkt i invistere i et varmeapparat, pga at det blir kaldt når man er ute å seiler på vinteren.:)

  • Ana Laws

    Hei Anita,

    Du kan også bruke bobbleplast på vinduer og luker, det fungerer som en slags isolasjon, hindrer kondens.

  • John Ole Heggtveit

    Har bodd i skuta i ca 12 år, vinter som sommer. Begynte å bo i den, for å spare penger til tur. Flere turer har det blitt, og flere blir det.

    Jeg elsker å bo i skuta. 38 fot stål. Er vinter isolert, og fyrer med dieselvarmer. Koselig med julaften ombord. En gang var vi 7 ombord på juleaften, så det endte med at juletreet, ble spikret opp på langs i taket :-))

  • nilspe

    HAR BODD 15 ÅR I BÅTEN HELE ÅRET I MIDDELHAVET.

    10 ÅR I ITALIA OG 5 ÅR I HELLAS.BOR NÅ I ARENDAL GJESTEHAVN.HAR TENKT Å BO I BÅT I MINST 20 ÅR TIL.

  • Chris Overgaard

    Hei nilspe! Hva slags båt har du bodd i? Kunne være interssant å høre det for andre som har lyst til å prøve seg :)

  • Berit Skjolden Furuholm

    Vi har ingen dieselvarmer ombord...vi har en liten ved ovn. Det fungerer veldig bra. Samler drivved å fyrer med det. Det gjorde vi på a

    Algarve kysten også. Luften blir törr og fin når du fyrer med ved.

  • Chris Overgaard

    Hei Svein Arne. Om det er spesielle avtale man må ha for å bo ombord i båt kommer vel an på hvor du skal ligge med båten. Det kan vel være at noen havner krever dette. Ulemper? Tjaaa, det er vel både ulemper og fordeler. Du er jo ganske fri, spesiellt i seilbåt. Bare fantasien stopper deg. Dessuten, liker du ikke naboen er det lett å flytte. Plassmengel blir nok kanskje av de fleste regnet som den største ulempen. Man må omstille seg. Man behøver ikke så mange personlige greier som i et hus, og man trenger det ikke heller!

  • Chris Overgaard

    Ja seilbåt er langt å foretrekke. Det er liksom bare slik hvis du ikke har tenkt å bli liggende ganske stasonært. Det har også litt med økonomi å gjøre. Vind koster jo ikke så mye enda :) Med hensyn til seiling så finnes det seilerkurs en rekke steder rundt omkring i landet. Eller du kan spørre om å få bli med som mannskap på en annen båt, eller mønstre på noen med seilererfaring på egen båt. Størrelse på båten kan jo bli et spørsmål. Jeg vil si at båter under 32 fot som regel ikke er særlig egnet til å bo fulltid ombord i. Jeg ønsker deg lykke til. Hvis du har spørsmål etter som "prosjektet" skrider frem så er det mange her på siden med solid erfaring fra båt og også langtursseiling. Ikke la familie og venner stoppe deg. Det er ganske normalt at du får høre mange dystre "spådommer" om et slikt prosjekt. :)

  • Jon Gunnar Heggebø

    Alt i alt kommer det an på båten du skaffer deg, og klimaet der du skal bo i den. Bor selv i Bergen og med ingen snø og ett par varme ute er dette enkelt. Og det er så absolutt til å anbefale. Er selv bare båtboer i ukene da jeg er på jobb, har familie som bor en annen plass.

    Angrer på at jeg ikke valgte dette før jeg stiftet familie.

  • GuroG

    Jeg bor i en 27 fots seilbåt i Alta og nitrives! Har ikke enorm seilerfaring, men det går seg til. Har meldt meg på seilkurs til sommeren, siden jeg vil være helt trygg når jeg tar med meg folk ut på sjøen.

    Jeg verken fryser eller savner masse ting, det eneste jeg savner er en dusj.... men dette livet har medført at jeg har blitt sportslig - for nå må jeg jo på et treningssenter stadig vekk for å vaske meg!

    Det er jo bare å prøve, funker det ikke så kan man jo alltids flytte på land igjen :)

  • Kjell Arne Steinsvik

    Har sjølv budd i ein 33-fots seglbåt i snart tre år. Har ikkje angra ein dag. No har også sambuaren flytta inn. Men eg ville ikkje hatt ein mindre båt enn det eg har i dag. Det er lite nok som det er, og det er veldig greit å ha dusj og ståhøgd om bord.

    Varme er ikkje noko problem, sjølv om nesten alle spør om det er kaldt om bord når det er minusgrader. Det er ikkje mange kvadratmetera som skal varmast opp, og dieselvarmaren går kontinuerleg heile vinteren. Det kostar nokre tusen kroner i diesel, men "straumrekninga" er lågare enn ho var i mi gamle leilegheit på 80 kvm.

    Når det gjeld reglar bubåt varierer dette frå hamn til hamn. Der eg bur er vi seks båtar med folk i no. Vi som har fast plass i hamna betalar 1500,-/mnd, og dei som ikkje har fast plass betalar 1900,-/mnd. Litt dyrt, men då har vi tilgang til vaskemaskin, tørketrommel, toalett, dusj og kjøken på land 70 meter frå båten. Hugs at du ikkje kan drite i havna, så toalett på land eller stor septiktank er eit must.

  • Jim Rune Reiten

    har akkurat kjøpt meg en 31 fot T-klasse seilbåt som jeg kommer til og flytte inn i om 14 dager-3uker,litt lakking og småpussing. det er en båt bygget av oregon pine og eik. opprinnelig fra 1948 men ble totalt gjennoppbygget i 1999. bodde i den forrige båten og 2 år 2009 og 2010,(iallefall 8-9 mnd av året)og det var en IF 26 Marieholm,ble litt lavt under taket der ,men den nye har ståhøyde i  cabinen,og endel bedre plass,er kjempekoslig siden den er med orginalt intreør av mahogny,og har de gamle parfinlampene ,må nokk legge til litt extra belysning men beholder det gamle er en egen sjarm

  • Kenneth Røren

    Har siden sensommeren i fjor, bodt i min da nyervervede Hanse 400e fra 2007. Selv om vinteren bydde på over 20 blå, var det ingen problemer å holde varmen med webastoen alene, noe som igjen resulterte i fuktfri båt. Har nå forflyttet meg 550Nm fra Asker og opp til Sunnmøre, en tur jeg gjerne gjør igjen når som helst. Men nå planlegges det langtur/jordomseiling om 2-3 år...

  • Jim Rune Reiten

    Da har jeg fått inn klær,og alle pakkenellikker,,nødvendige ting,og en del mindre nødvendige ting, fint og flytte fra trebåt fra 1949,og motor fra ca 1955,parafin/bensin (og i fjor hadde vi bensin brann i motorrommet,fikk skylla men etter det ble aldri den motoren den samme)sprøtt og nå flytte inn i denne hypermoderne båten som Njord er,fra 1986,og ikke minst ny maskin,diesel,og nå idag er den gått: 87t, aldri hatt ny båtmotor før,nå kommer jeg inn i havner med motstrøm uten slepehjelp,den gamle maskina var ofte vrang når jo var kald,som de ofte er etter noe timers seiling,prøv og kom inn i os havn i lite vind og mye elvevann,de kveldene gir man mye for ny maskin.
  • Jan Petter Wilhelmsen

    hei alle sammen. Fikk høre om denne siden i går kveld så jeg måtte bare melde mg inn med en gang. litt om meg og min samboer: vi flyttet inn i en nesten ferdig 55 fot skøyte i oktober 2012. Båten heter nortomma og den har jeg tatt helt ned til bare kjøl og noen spant sto igjen . har så bygd båten opp igjen og har brukt noen år på det. Nå har vi en vinter bak oss i båten og har vel aldri hatt det så koselig noen gang .Vi mangler fortsatt noen ting men det kommer på plass i sommer vist bare været kan bli bra så jeg kan få verktøy og materialer på kaien vi ligger ved.Forøvrig kan jeg si at vi ligger fortøyd i Skien så er noen i nærheten er det bare å ta kontakt for en hyggelig båt prat. 

    Mvh

    Jan Petter wilhelmsen