noen må begynne,
Jeg skal ha et skikkeligt anker, og har landet på Rocna 25 kg, vet at dette er mye på vår båt, men jeg vil såve godt,
hva med erfaringer ?
Ser at mange Tyske båter bruker dette mye billigere Bugel ankeret. vet ikke om det er fordi det er billigt, eller om det sitter veldig bra ?
Spade er også et bra anker, men dyrt. og flate(m2) er mindre en hva Rocna har i samme velt klasse.
What say you all. ?
Geir ove
Lagoon 380
#637
Nils Tarberg
Rocna ankeret har jeg ikke prøvd, men det omtales her i Karibia som et godt anker. Selv har jeg Bruce anker, som jeg er svært fornøyd med. 25 kg er slett ikke for mye. Men vel så viktig er ankerkjettingdimensjonen. Jeg har en krafitg dimensjon og det gjør underverker. Tygden i kjettingen virker til at den ligger langsetter bunnen selv når det blåser friskt. Jeg legger også ut kjetting etter at hanefoten er satt. Kjettingen virker da som et "lodd" og gir myke bevegelser i båten når det blåser og bølger. Mange norske båter som kommer til Karibia viser at de har lite erfaring med ankring hjemme. Generelt synes jeg de har for lett ankerkjetting og anker. Har også seilt enskrogsbåt her i Karibia og byttet fra IOR anker til Bruce.
apr 1, 2011
Geir Ove Bø
Hei, Nils.
Ja Rocna sitt skjema gir 20kg anker for min båt L380, så da går jeg opp til 25kg, og har 10mm kjetting.
og legger ut minimum 5 ganger dybde,
Her hjemme på berget blir det jo somregel å ligge i lune viker, med tauverket godt i land, lit anderledes nede hos deg.
apr 1, 2011
Kent Johansen
Hej Geir
Jeg bruger et 25 bruce anker på min 40 fods one off katamaran den vejer ca 6500 kg den ligger fint selv i 30 sekuntmeter vind
apr 4, 2011